Jak wycofać się z udzielenia pomocy
- Na początku roku planowaliśmy w budżecie wydatek na pomoc finansową dla powiatu – na remont drogi powiatowej biegnącej przez teren naszej gminy. Okazało się jednak że pieniądze są nam potrzebne (kryzys z powodu COVID okazał się głębszy) i pomoc musimy cofnąć. Czy wystarczające będzie podjęcie przez radę gminy samej uchwały o uchyleniu pomocy finansowe? Czy może potrzebna jest jeszcze dodatkowo zmiana uchwały budżetowej? Czy można naruszyć dyscyplinę finansów publicznych – pyta radny.
Analiza pytania wymaga przytoczenia regulacji prawnych zasadniczo dwóch aktów prawnych, a mianowicie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 305).
Skoro pomoc finansowa miała być pierwotnie udzielona przez gminę, warto w pierwszej kolejności przytoczyć treść art. 10 ust. 2 ww. ustawy o samorządzie gminnym. Tamże postanowiono, że – gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Pomoc taka miała zostać udzielona powiatowi na jego zadanie własne związane z remontem drogi powiatowej. Z formalnego punktu widzenia uzupełnieniem ww. regulacji są przepisy art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220 ww. ustawy o finansach publicznych. Z ich treści wynika, po pierwsze, że wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta